TURKKON GENEL BAŞKANI MURAT ÇOBANOĞLU`NDAN “MEDENİ KANUNUN KABUL EDİLİŞİNİN 98. YILI KUTLU OLSUN”

GÜNDEM

TURKKON GENEL BAŞKANI MURAT ÇOBANOĞLU`NDAN “MEDENİ KANUNUN KABUL EDİLİŞİNİN 98. YILI KUTLU OLSUN”

Turan Devletleri Birleşik Konfederasyonu TURKKON Genel Başkanı Murat ÇOBANOĞLU, Türk Medeni Kanunu’nun 98. Yıl Dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

TURKKON Genel Başkanı Murat ÇOBANOĞLU, mesajında şu ifadelere yer verdi;

“17 Şubat 1926 tarihinde yürürlüğe giren Türk Medeni Kanunu, çağdaşlığın ve laikliğin temel taşı olup, miras, aile ve eşya hukuku kuralları ile vatandaşların eşit haklardan yararlanmalarını sağlayan önemli bir kanundur. Bu kanun, kadın-erkek eşitliğini getirerek, çok hukuklu yapının sona erdirilmesi, vatandaşların haklarının korunması gibi alanlarda Cumhuriyet tarihinin en büyük devrimlerinden birini temsil etmektedir.

Türk Medeni Kanunu, özellikle kadın haklarının güvencesi olmuş, aile içinde cinsiyet eşitliğinin sağlanması, resmi nikahın zorunlu hale gelmesi, tek eşle evlilik ilkesinin benimsenmesi, kadınların tanıklık yapma hakkının kabul edilmesi, boşanma ve miras konularında erkeklerle eşit haklara sahip olmaları gibi önemli düzenlemeler içermektedir. Bu kanun, kadın hakları açısından bir dönüm noktası olmuş, Türkiye’nin aydınlık yüzünü ve kadınların güvencesini oluşturmuştur.

Türk Medeni Kanunu’nun kabulünün 98. yıl dönümünde, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü minnet ve saygıyla anıyoruz.”

ABDULLAH YİĞİT-ANKARA