Tacikistan ve İtalya, Diplomatik Pasaport Sahiplerine Vize Şartlarının Muafiyetine İlişkin Anlaşma imzaladı

SİYASET

Tacikistan ve İtalya, Diplomatik Pasaport Sahiplerine Vize Şartlarının Muafiyetine İlişkin Anlaşma imzaladı
.2024..jpg

 

 

 

23 Nisan 2024 tarihinde Barış ve Ulusal Birlik Kurucusu, Ulusun Lideri, Tacikistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Emomali Rahmon’un İtalya Cumhuriyeti’ne yaptığı resmi ziyaret sırasında Taraflar, Cumhuriyet Hükümeti arasında bir Anlaşma imzaladılar. Tacikistan ve İtalya Cumhuriyeti Hükümeti’nin diplomatik pasaport hamillerine yönelik vize muafiyetine ilişkin kararı.

İmzalanan anlaşmaya göre, her bir Tarafın diplomatik pasaport sahibi vatandaşları, doksan (90) günü aşmayan bir süre için vize almadan diğer Tarafın topraklarına girebilir, çıkabilir, transit geçebilir ve kalabilir. Bu muafiyet ilgili dönem için veya kabul eden Tarafın topraklarına giriş tarihinden itibaren yüz seksen (180) günlük bir süre boyunca doksan (90) günlük aralıklarla geçerlidir.

Tacikistan Cumhuriyeti vatandaşları için 90 günlük süre Schengen bölgesine girişin ilk gününden itibaren başlar.

Bu Anlaşma belirsiz bir süre için akdedilmiştir ve bu Anlaşmanın yürürlüğe girmesi için gerekli iç prosedürlerin tamamlandığına dair diplomatik kanallar aracılığıyla yapılan son yazılı bildirimin alınmasından otuz (30) gün sonra yürürlüğe girecektir.

 

 

 

Tacikistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın sosyal medyadaki resmi sayfaları:

Facebook’tayız : www.facebook.com/mfa.tj​

Twitter’dayız : twitter.com/MOFA_Tajikistan​

Instagram’dayız : instagram.com/mfa_tjk​

İtalya

kaynak:https://mfa.tj/en/main/view/14917/tajikistan-and-italy-signed-an-agreement-on-the-exemption-of-visa-requirements-for-holders-of-diplomatic-passports