Sürdürülebilir Kalkınma Bölgesel Forumuna katılım ve bir bildiri sunma

SİYASET

Sürdürülebilir Kalkınma Bölgesel Forumuna katılım ve bir bildiri sunma
.2024

Öncesi
Sonraki

 

 

 

13 Mart 2024 tarihinde Tacikistan Cumhuriyeti’nin Birleşmiş Milletler Ofisi ve diğer uluslararası kuruluşlardaki Cenevre Daimi Temsilcisi Sayın Sharaf Sheralizoda, Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu (UNECE) Bölgesi Sürdürülebilir Kalkınma Bölgesel Forumu’na katıldı. .

Tacikistan Daimi Temsilcisi konuşmasında, iklim değişikliğinin etkisinden ve bunun milyonlarca insan üzerindeki sonuçlarından, ayrıca Tacikistan’ın su ve iklim sorunlarının ele alınmasında entegre bir yaklaşımın aktif olarak desteklenmesinden bahsetti.

Özellikle, 2025 yılının “Uluslararası Buzulları Koruma Yılı”, 21 Mart’ın “Dünya Buzullar Günü” olarak ilan edilmesi ve buzullara yönelik faaliyetleri desteklemek üzere bir BM Güven Fonu kurulması yönündeki BM Genel Kurulu kararının önemi vurgulandı. Tacikistan Cumhuriyeti’nin başlattığı buzulun korunmasına ilişkin Uluslararası Üst Düzey Konferansın 2025 yılında Duşanbe’de toplanması ve korunması.

 

Tacikistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın sosyal medyadaki resmi sayfaları:

Facebook’tayız : www.facebook.com/mfa.tj​

Twitter’dayız : twitter.com/MOFA_Tajikistan​

Instagram’dayız : instagram.com/mfa_tjk

kaynak:https://mfa.tj/en/main/view/14613/participation-and-delivers-a-statement-in-the-regional-forum-on-sustainable-development