Kazakistan Cumhurbaşkanı’nın Katar Emiri ile görüşmesi

SİYASET

Olaylar

Akorda

Kazakistan Cumhurbaşkanı’nın Katar Emiri ile görüşmesi

2024

 

 

 

Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev, Katar Devleti Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani’ye ŞİÖ zirvesine kişisel katılımı ve Kazakistan’ın uluslararası girişimlerine verdiği destek için teşekkür etti.

Devletimizin başkanı, Katar’ı Kazakistan’ın en yakın ortaklarından biri olarak nitelendirdi ve ülkemizle ortak hedef ve özlemleri paylaştı.

– Ülkenizle yakın ilişkiler kurma kararlılığımızı vurgulamak isterim. İkili iş birliğinin gelişmesine çok ciddi bir ivme kazandırması açısından büyük bir olay olan Doha ziyaretimden hoş anılarım var. İlişkilerimizi stratejik ortaklık düzeyine çıkardık. Ziyaretim sırasında çok önemli belgeler imzalandı. Kazakistan Hükümeti’nin bu anlaşmaların başarılı bir şekilde uygulanmasını sağlamak için mümkün olan her şeyi yapacağını düşünüyorum” dedi.

 

Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani de Astana’yı tekrar ziyaret edip ŞİÖ zirvesine katılmanın kendisi için büyük bir onur olduğunu söyledi.

 

 

 

– Elbette Doha’ya yaptığınız çok önemli ziyaretinizi hatırlıyorum. İlişkilerimizi stratejik seviyeye çıkardığımızdan bahsettiniz. Bu ilişkiden çok gurur duyuyorum. Katar Emiri, ülkelerimizin ekonomik ve yatırım bağlarını güçlendirmek de dahil olmak üzere hâlâ yapacak çok işi olduğunu vurguladı.

Görüşme sırasında taraflar, ticaret, ekonomik, kültürel, insani yardım, ulaştırma ve lojistik, tarım, enerji sektörlerinin yanı sıra eğitim, sağlık ve telekomünikasyon alanlarında ikili bağların güçlendirilmesi umutlarını ele aldı. Bölgesel ve uluslararası gündemdeki güncel konulara özel önem verildi.

 

 

geri gelmek geri gelmek

kaynak:https://akorda.kz/ru/vstrecha-prezidenta-kazahstana-s-emirom-gosudarstva-katar-361444