Kassym-Jomart Tokayev ve Sadyr Japarov, Kazakistan ve Kırgızistan Yüksek Devletlerarası Konseyi toplantısına katıldı

GÜNDEM

Olaylar

Astana, Kazakistan

Kassym-Jomart Tokayev ve Sadyr Japarov, Kazakistan ve Kırgızistan Yüksek Devletlerarası Konseyi toplantısına katıldı

2024

 

 

 

 

Kazakistan ve Kırgızistan Yüksek Devletlerarası Konseyi’nin altıncı toplantısına Başkanlar Kassym-Jomart Tokayev ve Sadyr Japarov başkanlık etti.

Devlet Başkanımız konuşmasında Kazak-Kırgız etkileşiminin stratejik ortaklık ruhuyla geliştiğini kaydetti.

– Müttefik ilişkiler güçlendirildi. Bugün ikili temasların geliştirilmesi için geniş fırsatlar yaratacak tarihi bir anlaşmaya imza atacağız. Bunda hiç şüphe yok. Buna büyük umutla bakıyoruz. Gerekli tüm potansiyele sahibiz. Devletlerarası Yüksek Konsey toplantısının işbirliği alanlarının daha da genişletilmesine katkıda bulunacağına ve ortaklığımızı yeni bir seviyeye taşıyacağına inanıyorum” dedi.

 

Bugünkü toplantıda iki ülke arasındaki işbirliğinin en acil konularının tartışılacağını söyledi.

– Zamana direnen etkileşimimizin harika bir geleceğe sahip olduğuna inanıyorum. Bu yönde gerekli çabayı göstermeliyiz. Kassym-Jomart Tokayev, Devletlerarası Yüksek Konseyin çalışmalarının Kazak-Kırgız ilişkilerinin gelişmesine özel bir ivme kazandıracağını vurguladı.

Buna karşılık Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, geniş bir yelpazedeki alanlarda ortaklığın daha da derinleştirilmesinin önemine dikkat çekti.

– Bugünkü etkinlik Kırgız-Kazak ilişkilerini daha da güçlendirecek. Müzakerelerimizin geleneksel müttefik ve stratejik ilişkiler ruhuyla ilerlemesi memnuniyet verici. Kırgızistan, Kazakistan ile ikili ilişkileri derinleştirmeye yönelik bir dış politika izliyor. Birbirinize destek olmak, geleceği düşünmek, sorunları birlikte çözmek önemli. Kırgızistan’ın yürütme makamları, iki ülke arasındaki Yüksek Devletlerarası Konseyin kararlarının uygulanması için uygun önlemleri alıyor. Bu toplantıların karşılıklı işbirliğine yeni bir ivme kazandıracağından eminim” dedi Sadyr Japarov.

 

Cumhurbaşkanları, verimli bir görüş alışverişinin gerçekleştiğini, ikili etkileşimin öncelikleri ve ilerideki görevlerinin belirlendiğini vurguladı.

Kassym-Jomart Tokayev ve Sadyr Japarov, Kazakistan ile Kırgızistan arasındaki ilişkileri niteliksel olarak yeni bir seviyeye taşıma yönündeki karşılıklı arzularını dile getirdiler.

Toplantıda ticaret ve ekonomi, ulaştırma ve lojistik, su ve enerji ile kültürel ve insani alanlardaki işbirliği konuları ele alındı.

Etkinlikte, Kazakistan Başbakan Yardımcısı Serik Zhumangarin, Kırgızistan Bakanlar Kurulu Birinci Başkan Yardımcısı Adylbek Kasymaliev, Kazakistan Ulaştırma Bakanı Marat Karabaev, Ulusal Güvenlik Devlet Komitesi Birinci Başkan Yardımcısı – Ulusal Güvenlik Direktörü tarafından sunumlar gerçekleştirildi. Kırgızistan Sınır Servisi Ularbek Sharsheev, Kazakistan Enerji Bakanı Almasadam Satkaliev, Kazakistan Su Kaynakları ve Sulama Bakanı Nurzhan Nurzhigitov, Kırgızistan Enerji Bakan Birinci Yardımcısı Nazgul Usenova, Kırgızistan Su Kaynakları, Tarım ve İşleme Sanayi Bakan Yardımcısı Almazbek Sokeev , Kazakistan Kültür ve Enformasyon Bakanı Aida Balaeva, Kırgızistan Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakanı Altynbek Maksutov.

 

geri gelmek geri gelmek

kaynak:https://akorda.kz/ru/kasym-zhomart-tokaev-i-sadyr-zhaparov-prinyali-uchastie-v-zasedanii-vysshego-mezhgosudarstvennogo-soveta-kazahstana-i-kyrgyzstana-1932757