İlham Aliyev Bangladeş Başbakanı ile görüştü

SİYASET

 

 

 

İlham Aliyev Bangladeş Başbakanı ile görüştü

2024,

 

 

 

İlham Aliyev Bangladeş Başbakanı ile görüştü

 

 

 

 

Bangladeş Halk Cumhuriyeti Başbakanı Bayan Şeyh Hasina, karşı tarafın talebi üzerine 17 Şubat’ta Münih’te Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüştü.

 

 

 

 

Bağlantısızlar Hareketi Zirvesi çerçevesinde ülkemize yaptığı ziyareti ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı ile görüşmelerini hatırlamaktan mutluluk duyan Şeyh Hasina, devletimizin başkanına zafer vesilesiyle tebriklerini iletti. başkanlık seçimleri.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tebrikler için teşekkür etti.

 

 

 

Bangladeş Başbakanı, Azerbaycan’da düzenlenen COP29 vesilesiyle tebriklerini ileterek, ülkesinin de küresel iklim değişikliğinden muzdarip olduğunu kaydetti.

Devletimizin başkanı, Azerbaycan’ın COP29 çerçevesinde gelişmekte olan ve gelişmiş ülkeler arasındaki dayanışmanın güçlendirilmesi için her türlü çabayı göstereceğini vurguladı. Azerbaycan’ın Bağlantısızlar Hareketi İslam İşbirliği Teşkilatı başkanlığı da, Avrupa kurumlarıyla ilişkilerinin bu yönde dayanışmanın güçlenmesine katkı sağlayacağına dikkat çekti.

 

 

 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı, Bangladeş Başbakanını COP29’a katılmak üzere ülkemizi ziyaret etmeye davet etti.

Şeyh Hasina daveti memnuniyetle kabul etti.

 

 

 

Toplantıda, Bangladeş ile Azerbaycan arasında siyasi, ekonomik, ticari, yatırım, ilaç, tarım ve diğer ortak çıkar alanlarında işbirliği konuları ele alınırken, ilişkilerin genişletilmesine yönelik büyük umutların bulunduğuna dikkat çekildi. Aynı zamanda Azerbaycan-Bangladeş ekonomik işbirliği konusunda bir çalışma grubu kurulmasının ve iki ülke iş çevreleri arasında ilişkilerin kurulmasının önemi vurgulandı.

 

 

 

Ülkelerimizin dışişleri bakanları ile ilgili devlet kurumları arasında ilişkilerin güçlendirilmesi ve siyasi istişare mekanizmasının oluşturulması konularında görüş alışverişinde bulunuldu.

 

 

 

Büyük boyutlu görseller
TÜM YAZILAR
HABERLER
BELGELER
VİDEOLAR
RESİMLER

kaynak:https://president.az/az/articles/view/64245