Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov’un Türkiye Büyük Millet Meclisi Milli Savunma Komisyonu Başkanı Hulusi Akar’la görüşmesine ilişkin basın bilgisi

KÜLTÜR SANAT

 

 

 

No: 037/24, Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov’un Türkiye Büyük Millet Meclisi Milli Savunma Komisyonu Başkanı Hulusi Akar’la görüşmesine ilişkin basın bilgisi

 

 

Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, 29 Ocak 2024 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Milli Savunma Komisyonu Başkanı Hulusi Akar başkanlığındaki heyeti kabul etti.

 

 

 

Toplantıda Azerbaycan ile kardeş Türkiye arasındaki dinamik işbirliği gündeminin yanı sıra parlamentolar arası ve güvenlik işbirliği konuları da geniş çapta ele alındı.

 

 

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi heyetini selamlayan Bakan Ceyhun Bayramov, kardeş ülkelerimiz arasındaki stratejik ittifak ilişkilerinin yoğun bir şekilde geliştiğini vurgulamaktan memnuniyet duydu ve bu ilişkiler için karşılıklı ziyaretlerin önemine dikkat çekti. Bakan Ceyhun Bayramov ayrıca Azerbaycan Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti devlet kurumları arasındaki yoğun çalışma temaslarının ikili ilişkilere büyük katkı sağladığına dikkat çekti.

 

 

 

Şuşa Deklarasyonu çerçevesinde taraflar, iki ülke arasında güvenlik ve ordu inşası başta olmak üzere her alanda yakın işbirliğinin bulunduğunu ve bu ilişkilerin geniş bir gelişme potansiyelinin varlığını vurguladılar.

 

 

 

Hulusi Akar da konukseverlik ve karşılamadan dolayı teşekkür ederek, ülkelerimizin her platformda birbirlerine göstermiş olduğu karşılıklı desteğin düzeyinden ve parlamentolar arası ilişkilerin gelecek perspektifinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ayrıca komisyon başkanı Hulusi Akar, Azerbaycan’ın Türk savunma sanayiinin fırsatlarından yararlanabilmesi için geniş olanakların bulunduğunu kaydetti.

 

Görüşmede, karşılıklı ilgi duyulan diğer ikili ve bölgesel konular hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

 

Paylaş
BÜTÜN HABERLER

kaynak:https://mfa.gov.az/az/news/no03724