Devlet başkanı, NC QazaqGaz JSC Yönetim Kurulu Başkanı Sanzhar Zharkeshov’u kabul etti

GÜNDEM

 

Olaylar

Akorda

Devlet başkanı, NC QazaqGaz JSC Yönetim Kurulu Başkanı Sanzhar Zharkeshov’u kabul etti

2024

Kassym-Jomart Tokayev, ulusal şirketin 2023 yılı çalışmalarının sonuçlarına ilişkin raporu dinledi ve önümüzdeki döneme ilişkin planlar hakkında da bilgi sahibi oldu.

Cumhurbaşkanına, büyük ölçekli altyapı projelerinin uygulanmasındaki ilerlemeler, Kashagan gazının işlenmesinde yeni yönler ve gaz endüstrisine 12 milyar dolar tutarında yatırımın çekilmesi hakkında bilgi verildi.

Sanzhar Zharkeshov’a göre QazaqGaz şirketler grubu, bölgelerin kalkınması için sosyal ve ekonomik öneme sahip, değeri 400 milyar tenge’nin üzerinde olan büyük gaz boru hatlarını inşa edip işletmeye aldı.

 

 

 

 

Devlet başkanına ülkenin gazlaştırılması çalışmaları hakkında bilgi verildi: Ülkenin 11 bölgesinde 112 yerleşim yeri gaz tedarik sistemine bağlanarak 213 bin kişinin gaza erişimi arttı. Ayrıca geçtiğimiz yıl şirket, iç pazara yönelik gaz fiyatlarına 175 milyar tenge sübvansiyon sağladı. Aynı zamanda QazaqGaz NC JSC, doğal gazın ihracatı ve transitine ilişkin yükümlülüklerini de eksiksiz olarak yerine getirmektedir.

Ayrıca Cumhurbaşkanına, yeni Anabay gaz sahasının işletmeye alınması ve gaz kaynak tabanının geliştirilmesine yönelik çalışmalar hakkında bilgi verildi. Alınan önlemler sayesinde Kazakistan’ın iç pazarına gaz arzı hacmi %19 arttı.

Kassym-Jomart Tokayev’e, anormal derecede düşük sıcaklıklar döneminde gaz taşıma sistemindeki pik yüklerde, ulusal şirketin iç pazarın ihtiyaçlarını tam olarak karşıladığı ve ülke sakinlerine kesintisiz gaz tedariki sağladığı bilgisi verildi.

Toplantının ardından Cumhurbaşkanı, iç pazara istikrarlı gaz arzı sağlanması, kaynak tabanının genişletilmesi, sektörün sistemik sorunlarının çözülmesi ve yatırım çekiciliğinin artırılması da dahil olmak üzere gaz sektörünün kapsamlı gelişimini amaçlayan bir dizi talimat verdi.

geri gelmek geri gelmek

kaynak:https://www.akorda.kz/ru/glava-gosudarstva-prinyal-predsedatelya-pravleniya-ao-nk-qazaqgaz-sanzhara-zharkeshova-2214221