Devlet başkanı, Kore Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yoon Seok-yeol ile görüştü

DÜNYA

 

 

 

Olaylar

Uluslararası topluluk

Devlet başkanı, Kore Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yoon Seok-yeol ile görüştü

2023

 

 

 

BM Genel Merkezi, New York, ABD

Kassym-Jomart Tokayev’in New York’a yaptığı çalışma ziyaretinin programı Kore Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yoon Seok Yeol ile yaptığı görüşmeyle sona erdi.

 

 

 

Tartışmanın konusu, Kazak-Kore stratejik ortaklığının daha da geliştirilmesine yönelik beklentiler oldu.

Kassym-Jomart Tokayev, Kazakistan ile Güney Kore arasında ekonomik bağların dinamik gelişiminin özel önem taşıdığı dostane ilişkilerin geliştiğini kaydetti.

 

 

 

Kazakistan Cumhurbaşkanı, ikili ticaret cirosunun geçen yıl 6 milyar doları aşarak istikrarlı bir büyüme gösterdiğini vurguladı. Aynı zamanda Koreli şirketlerin Kazakistan ekonomisine yaptığı toplam yatırım 8 milyar doları aşarak ülkemizin ilk 10 büyük yatırımcısı arasında güçlü bir yer edindi.

 

 

 

Devlet Başkanı’nın da belirttiği gibi, bugün ülkemizde 700’den fazla Kore şirketi ve ortak girişimi faaliyet göstermektedir. Bunun bir örneği, KIA, Hyundai, Samsung, LG vb. şirketlerin Kazakistan pazarındaki aktif varlığıdır.

 

 

 

 

Toplantı sırasında Kassym-Jomart Tokayev, nadir toprak metallerinin madenciliği ve nükleer enerjinin geliştirilmesi alanında umut verici ekonomik işbirliği alanlarının ana hatlarını çizdi.

 

 

 

 

Buna karşılık Kore Devlet Başkanı Yun Seok Yeol, ülkesinin Kazakistan ile karşılıklı yarar sağlayan işbirliğini daha da derinleştirmekle ilgilendiğini belirtti. Ona göre, Koreli şirketler makine mühendisliği, madencilik ve nükleer enerji alanlarında mevcut projelerin genişletilmesi ve yeni projelerin uygulanmasına özel ilgi gösteriyor.

geri gelmek geri gelmek

kaynak:https://www.akorda.kz/ru/glava-gosudarstva-provel-peregovory-s-prezidentom-respubliki-koreya-yun-sok-yolem-2084432