Derbent’te Birleşik Rusya, 345. Dağıstan Tüfek Tümeni’nin başarısı hakkında “ateşli bir resim” yarattı

GÜNDEM

Derbent’te Birleşik Rusya, 345. Dağıstan Tüfek Tümeni’nin başarısı hakkında “ateşli bir resim” yarattı

2024

Tüm Rusya’yı kapsayan “Savaşın Ateşli Resimleri” eylemi, “Tarihsel Hafıza” parti projesine göre Anma ve Keder Günü’nde düzenleniyor

Merkez meydandaki 15 bin mumdan oluşan bir kompozisyon, Transkafkasya Cephesi 44. Ordusunun bir parçası olarak 1941 yılında Derbent’te kurulan 345. Dağıstan Tüfek Tümeni’ne ithaf edildi.

Dağıstan’da oluşturulan tümenin üçte biri henüz ateş açılmamış çok genç adamlardan oluşuyordu. Görevi ne pahasına olursa olsun Mekenzi Tepeleri’ni korumaktı. Dört gün süren çatışmaların ardından 11 bini aşkın askerden geriye sadece 2 bin savaşçı ve komutan kaldı. Personel, Karadeniz’deki kaleyi savunurken neredeyse tamamen öldü.

Bu başarının anısına Derbent’in merkezi meydanı, o kanlı savaşta canını veren herkesi simgeleyen binlerce mumla aydınlatıldı.

Birleşik Rusya aktivistleri, gençlik ve gazi örgütlerinin temsilcileri, Kuzey Askeri Bölge üyeleri, gönüllüler, bölge sakinleri ve çok sayıda turist “ateşli tablonun” oluşturulmasına katıldı.

Birleşik Rusya ve MGER’in Anma ve Keder Günü’nde ülke genelinde anma etkinlikleri düzenlediğini hatırlatalım. Şehirlerde Büyük Vatanseverlik Savaşı olaylarına adanmış yüzlerce “ateş tablosu” oluşturuldu. Mitinglere gaziler, özel operasyon katılımcıları, Devlet Duması’ndaki Birleşik Rusya grubunun milletvekilleri, MGER aktivistleri ve Zafer Gönüllüleri hareketi katıldı.

#Dağıstan Cumhuriyeti
#Anma ve Keder Günü
#ateşli savaş resimleri
#partproje
#TarihselBellek
Kamu resepsiyonu
Bir istek oluştur

kaynak:https://er.ru/activity/news/v-derbente-edinaya-rossiya-sozdala-ognennuyu-kartinu-o-podvige-345-j-dagestanskoj-strelkovoj-divizii