Cumhurbaşkanlığı himayesinde Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın eşi Sibel Tatar öncülüğünde 1’inci Engelli Hakları Çalıştayı, Girne Merit Royal Diamond Hotel’de gerçekleşti

KÜLTÜR SANAT

Cumhurbaşkanlığı himayesinde Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın eşi Sibel Tatar öncülüğünde 1’inci Engelli Hakları Çalıştayı, Girne Merit Royal Diamond Hotel’de gerçekleşti

 

 

 

.2024
“Engellilere daha kolay bir hayat sağlamak ve onlara sahip çıkmak hepimizin sorumluluğu”

Shares
facebook sharing buttontwitter sharing buttonlinkedin sharing buttonwhatsapp sharing button

Fotoğraflar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çalıştay’da ülkedeki engelli vatandaşları sorunları ve talepleri, “Yasal düzenlemeler”, “Erişebilirlik ve Sürdürülebilirlik”, “İstihdam, Yardımlar ve Kurumlar Arası İş birliği” ile “Engelli Bireylerin Aile ve Toplumda Görünürlüğü” olmak üzere 4 ana başlıkta 3 oturumda ele alındı.

Oturumların tamamlanmasının ardından Çalıştay’ın kısa raporu katılımcılar ve kamuoyu ile paylaşılacak.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar açılışta yaptığı konuşmasında, Cumhurbaşkanlığı Engelliler Komitesi ve eşi Sibel Tatar’a teşekkür ederek başladı ve kapsamlı çalışmalar yürütüldüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Tatar, çalıştaydan çıkacak sonuçların ilgili daire, bakanlık ve Cumhuriyet Meclisi ile paylaşılması sonrasında bazı açılımların ve düzenlemelerin yapılması temennisini dile getirdi.

Yıllarca siyasetin içerisinde engelli dernekleri ile birlikte olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği’nin merhum başkanı Mustafa Çelik’i andı. Çelik’in, “Sevgi her engeli aşar” sözüne dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, bunun halk arasında dalga dalga yayıldığını belirtti.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, 6 bin 500’e yakın engellinin yaşadığını kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, sorunların dernekler tarafından sık sık gündeme getirildiğini söyledi. KKTC devletinin sosyal bir devlet olduğunu ve sosyal bir anlayışla yönetildiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, “Bu duyarlılığı hepimiz yüreğimizde taşıyoruz” dedi.

KKTC’nin kalkınmasıyla, bütçe imkansızlıkları ve eksikliklerin aşılabileceğine inanç belirten Cumhurbaşkanı Tatar, kalkınmanın sadece ekonomik anlamda olmadığını kaydetti. Çevrenin de hassasiyetle korunması ve çağdaş düzenlemeler yapılması gerektiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, Anayasa gereği her vatandaşın eşitlik hakkının korunması gerektiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Tatar, engelli vatandaşların, engelsiz yaşama kavuşması için elden gelenin yapılması ve yasal mevzuatlarla bunların desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Paydaşların bir araya gelerek, konuları gündem alıp, değerlendirmesinin önemini belirten Cumhurbaşkanı Tatar, fikirlerin önerilere dönüştürülerek, ilgililere iletilmesi ve hayata geçirilmesinin temennisi olduğunu ifade etti.

“Bu zaman alabilir ama neticede bir hedef var” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, Anayasa’nın eşitlik ilkesi çerçevesinde engellilere daha kolay bir hayat sağlamak ve hak ettikleri çağdaş düzenlemelerle onlara sahip çıkmanın herkesin sorumluluğu olduğunu vurguladı.

“Onlar bizlerin değerleridir. Engellilere biz her zaman değer verdik. Bundan sonra da vermeye devam edeceğiz” diye konuşan Cumhurbaşkanı Tatar, insanın başına her an her şey gelebileceğini ifade ederek, hazırlıklı olmak gerektiğini söyledi.

Farkındalık yaratarak, toplumun sevgi ve muhabbetlerini geliştirmenin ve aradaki bağların güçlenmesiyle daha sağlıklı bir toplum ortaya çıkarmanın hedef olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Tatar, “Biz bunun için çalışıyoruz. Siz de bunun için buradasınız” diyerek, katılımcılara teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC devletinin, tek yürek olarak, kendi insanına sahip çıkma anlayışına da vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın eşi ve proje öncüsü Sibel Tatar, burada yaptığı konuşmada, Çalıştay’a katılımın yüksek olmasından duyduğunu memnuniyeti ifade ederek, duyarlı davranış gösteren herkese teşekkür etti, toplumda yapılması gerekenlerin yapılmamasının ana sebebinin duyarlı olunmaması olduğunu kaydetti.

Sibel Tatar, ülkede yapılan çalıştayların çok önemli olduğu ancak rafa kaldırılan raporlardan öteye gidemedikleri tespitinde bulunarak, Engelli Hakları Çalıştayı için yapmış oldukları kamu spotlarının amacının verilen mesajlarla sonuç bildirgelerinin daha dikkat çekmesi ve farkındalık yaratması olduğunu kaydetti.

İçinde bulunulan 10-16 Mayıs Engelliler Haftası’nda yapılması gerekenlerin farkına varılması ve adım atılması gerektiğini belirten Sibel Tatar, bu kapsamda kendisiyle çalışan herkese teşekkür ederek, sivil toplum örgütleri, kurum ve kuruluş temsilcileri olmak üzere 20’den fazla kişiyle en az 6 toplantı yaptıklarına işaret etti.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Cumhurbaşkanlığında engelli kadınlara ve engelli çocuk annelerine yönelik düzenlenen yemekte, engelli bireylere karşı yapılan yabancılaştırma ve erişebilirlik engelleri gibi kendisine iletilen sıkıntılara dikkat çekti.

Sibel Tatar, sağlıklı bireylerle engelli bireylerin aynı yaşam koşullarından faydalanabileceği bir ortamı yaratmak için uğraştıklarını kaydederek, Çalıştay’ın en büyük sebebinin bu olduğunu ve bunun başarılmasının zor olmadığını belirtti.

Bu konuda yasal çalışmayı yapacak milletvekillerinin Çalıştay’da yeterli sayıda bulunmamasına da sitem eden Sibel Tatar, engelli konusunun ülkedeki en önemli sorunlardan biri olduğunu ve milletvekillerinin engellilerin de vekili olduğunu vurguladı.

Sibel Tatar, engellilerin istihdamı, Engelliler Dairesi’nin kurulması, Özel Eğitim Yasası’nın henüz geçmeyen tüzükleri, engelli maaşları gibi başlıca sıkıntılara değinerek, 2023 yılı sonu hayata geçirileceği müjdesi verilen Engelli Yaşam Evi’nin bu yıl kullanılabilir ve donanımlı bir vaziyette açılması temennisinde bulundu.

Engellilerin topluma emanet olduğunu vurgulayan Sibel Tatar, sorunun engelli olmak değil, engelliye engel olmak olduğunu kaydetti.

Sibel Tatar, engelli sorunlarına farkındalık çağrısında bulundu.

Sağlık Bakanı Hakan Dinçyürek de, Engelli Hakları Çalıştayı’nda tüm paydaşların yer alıyor olmasının önemine dikkat çekerek, Çalıştay’ın ciddi sonuçlar doğuracağına inanç belirtti.

Dinçyürek, ülkede engelli hakları konusunda günde güne gelişmeler olduğunu kaydederek, bu gelişmelere ivme katacak ve bir yol haritası oluşturulmasını sağlayacak olanın söz konusu Çalıştay olduğunu ifade etti, katkı koyan herkese teşekkür etti.

İlk milletvekili döneminde üniversite ve sivil toplum örgütleriyle hazırlayarak Meclis’e sunduğu Özel Eğitim Yasası’nın kadük olduğunu hatırlatan Dinçyürek, yeni dönemde Eğitim Bakanı ve Başbakan ile görüşerek bu yasayı yeniden gündeme aldıklarını kaydetti. Dinçyürek, ancak bunun yeterli olmadığını yasanın günlük hayatta karşılığının bulabilmesi gerektiğini belirtti.
Sağlık Bakanı olarak göreve başladığında, engellilerin sağlığa erişiminin kolaylaştırılması için bir komite kurduğunu ve düzenli toplantılar yaptıklarını anımsatan

Maluliyet tespitleri konusunda yaşanan sıkıntılar hakkında da konuşan Bakan Dinçyürek, engellilik kriterlerine ilişkin önceden başlayan çalışmalara hız verdiklerini söyledi, ilgili tüzüğün yürürlüğe girmesi için hızlı adımlar atacaklarını bildirdi.

Yasa yapımının önemli olduğunu ancak uygulanmadığı takdirde de neler yapılacağının yasal düzenlemelerde yer alması gerektiğini kaydeden Dinçyürek, bugün yapılacak tartışmalarda bu konuların da ele alınmasını talep etti.

Yasanın öngördüğü her 100 istihdamdan dördünün engelli olması hükmünün, son Ünal Üstel hükümeti dışında hiçbir hükümet tarafından uygulanmadığını belirten Bakan Dinçyürek, devletin mükellefiyetini yerine getirmediği bir konuda özel sektöre nasıl denetleme yapılabileceğini sordu.

Dinçyürek, “engelliye fırsat tanırsanız neler yapabileceğini hayal bile edemezsiniz” diyerek, sevginin her engelli aşacağını vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı Engelliler Komitesi Başkanı Ahmet Akdeniz ise konuşmasında, engelliler ile ilgili konularda engellilerin söz hakkı olması gerektiğini kaydederek, bunun kendilerine bir lütuf olarak sunulması yaklaşımını eleştirdi.

Akdeniz, bugün engellilerle ilgili sorunların engellilerin hizmet aldığı kurum yetkilileri tarafından bilimsel bir temelde ele alınacak olmasından duyduğu heyecanı ifade ederek, Çalıştay’ın bugüne kadar atılan adımları bir üst noktaya çıkaracağı temennisinde bulundu.

Engellilere ilişkin kapsayıcı yasa çıkarılmasının ve engellilerin düzenli hizmet alabileceği bir yapı kurulmasının büyük bir ihtiyaç olduğunu kaydeden Akdeniz, herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini belirtti.

Bugüne kadar dernekler nezdinde çalışmalar yaptıklarını ancak Cumhurbaşkanlığı nezdinde oluşturulan komiteyle artık kendilerine ait bir masa olduğunu hatırlatan Akdeniz, bunun kıymetinin bilinmesi gerektiğini söyledi.
Engelli bireyler için daha çok çaba harcanması çağrısında bulunan Akdeniz, bu toplumda engellilere eşit koşullar yaratıldığında, engellilerin kendisini, ailesini ve ülkesini temsil edecek boyutlara geldiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı Sosyal Hizmetler ve Sosyal Politikalar Danışmanı Aydan Başkurt ise konuşmasında, devletlerin yapacakları düzenlemelerle, engelli bireylerinin toplumsal ve sosyal ortamlara katılımlarına engel olacak durumları ortadan kaldırmak ve sosyal yaşam entegrasyonlarını sağlamakla yükümlü olduklarını vurguladı.
Ülkede engellilik alanında yapılan çalışmalara bakıldığında arzu edilen noktada olunmadığının görüldüğünü kaydeden Başkurt, ilk defa engellilerle ilgili bir Çalıştay’da bu kadar geniş kapsamlı paydaşın yer aldığını belirtti, Çalıştay’da 50 farklı gruptan 120 katılımcının yer aldığı bilgisini verdi.

Çalıştay’da hazırlanacak raporun engelli bireylerin ve bütün toplumun yararlanması adına engelleri ortadan kaldıracak koşulları yaratılmasına katkı sağlayacağını belirten Başkurt, raporun gelecek çalışmalara yol gösterici olmasını diledi, katkı koyan herkese teşekkürlerini iletti.

1. Engelli Hakları Çalıştayı, konuşmaların ardından FODER “Engeli Yaşamak” fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı ve oturumlar gerçekleştirildi.

Dosya Adı

Kaynak:https://kktcb.org/tr/cumhurbaskanligi-himayesinde-cumhurbaskani-ersin-tatarin-esi-sibel-tatar-onculugunde-1inci-12351