Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın eşi Sibel Tatar, Lefkoşa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nin düzenlediği serginin açılışını gerçekleştirdi

KÜLTÜR SANAT

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın eşi Sibel Tatar, Lefkoşa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nin düzenlediği serginin açılışını gerçekleştirdi

.2024

facebook sharing buttontwitter sharing buttonlinkedin sharing buttonwhatsapp sharing buttonprint sharing button

Fotoğraflar

 

 

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın eşi Sibel Tatar, Lefkoşa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nin düzenlediği “Resim, heykel ve grafik tasarım sergisinin” açılışını gerçekleştirdi.

Sibel Tatar Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde yaptığı konuşmada, sergide öğretmen ve öğrencilerin 1 yıllık emeğini görmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tek sanat okulu olan Lefkoşa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nin çok değerli olduğunu belirten Sibel Tatar, okulun sanat alanında yol açmasının önemine dikkat çekti.

İki kızından birinin sanata yöneldiğine ve animasyon okuyup 3 kitap yayınladığına dikkat çeken Sibel Tatar, diğer kızının ise çocuk doktoru olduğunu dile getirdi.

Sanatın takdire şayan bir meslek olmasından dolayı tıpa göre daha zor olduğunu düşündüğüne işaret eden Sibel Tatar, sanatçının üretmek, yaratmak ve sanatını yansıtmak için çok çalıştığını ve günün sonunda karşılığını takdirle aldığını kaydetti.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gençlere armağan ettiği 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nın geçtiğimiz gün kutlandığını hatırlatan Sibel Tatar, sanat ve gençlik denilince Atatürk’ü iki sözüyle anmak istediğini vurguladı.

Sibel Tatar konuşmasının devamında sanata ve sanatçıya verilen önemin altını çizen Atatürk’ün “Efendiler. Hepiniz mebus olabilirsiniz, vekil olabilirsiniz, hatta reisicumhur olabilirsiniz, fakat sanatkâr olamazsınız hayatlarını büyük bir sanata vakfeden bu çocukları sevelim. Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş olur” sözlerine atıfta bulundu.

kaynak:https://kktcb.org/tr/cumhurbaskani-ersin-tatarin-esi-sibel-tatar-lefkosa-anadolu-guzel-sanatlar-12383