Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Lefkoşa Türk Maarif Koleji’nin (TMK) Rauf Raif Denktaş Kültür Salonu’ndaki 60’ncı Kuruluş Yıldönümü Etkinliğine katıldı

KÜLTÜR SANAT

 

 

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Lefkoşa Türk Maarif Koleji’nin (TMK) Rauf Raif Denktaş Kültür Salonu’ndaki 60’ncı Kuruluş Yıldönümü Etkinliğine katıldı

.2024

 

 

“Lefkoşa TMK’nın kuruluş hikayesi ve yürüttüğü çalışmalar, aynı zamanda Kıbrıs Türkü’nün verdiği milli mücadeleyi de anlatıyor”
facebook sharing buttontwitter sharing buttonlinkedin sharing buttonwhatsapp sharing buttonprint sharing button

Fotoğraflar

 

 

 

 

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Lefkoşa Türk Maarif Koleji’nin (TMK) Rauf Raif Denktaş Kültür Salonu’ndaki 60’ncı Kuruluş Yıldönümü Etkinliğine katıldı.

 

 

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, etkinlikte yaptığı konuşmada, 21 Aralık 1963 olayları nedeniyle, Rum Kesiminde kalan İngiliz Okulunda okuyan Türk öğrencilerin eğitimlerinin devam edebilmesi için, İngiliz Okulunda öğretmenlik yapan Hasan Nevzat, Behzat Gürsel ve Mahmut İslamoğlu’nun, gönüllü velilerle birlikte 27 Ocak 1964’te Köşklüçiftlik’te bir ev kiralayarak kurulan

 

 

 

TMK’nın 60’ncı yılı nedeniyle hazırlanan aynı zamanda Kıbrıs Türkü’nün verdiği milli mücadeleyi de anlatan belgesel filmi duygulanarak izlediğini belirtti.

 

 

 

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türkü’nün sahip olduğu devletin temellerinin 60 yıl önce atıldığını ve aşama aşama oluşturulan yönetimlerin ardından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurulduğunu ifade etti.

 

 

 

TMK’da değerli öğrenci ve öğretmenlerin yetiştiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, mezun olan öğrencilerin yurtdışında başarılara imza attığına, izolasyonlara rağmen ülkenin gelişimine ve kalkınmasına katkı yaptığına dikkat çekti.

 

 

 

TMK kurulurken sergilenen milli mücadele ruhuyla ülkeye sahip çıkılması gerektiğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Tatar, ülkedeki maarif kolejlerinin çıkış noktasının Lefkoşa TMK olduğunu, siyasi ve sendikal tartışmaları bir kenara bırakıp, gençleri geleceğe hazırlamak gerektiğini kaydetti.

 

 

Ülkenin hak ettiği yere gelmesi, uluslararası eşitlik ve tanımışlığın sağlanması amacıyla çağa uygun olarak gençlere verilecek eğitimde yapay zeka ve kişisel gelişimin önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, başarıların gelmesi için TMK’nın mücadeleci ruhunun devam etmesi gerektiğine vurgu yaptı.

 

 

Cumhurbaşkanı Tatar, okul tarihinde emeği geçen öğretmenleri, çalışanları ve TMK’da okuyan öğrencileri saygıyla andı, TMK mezunu merhum dağcı Birkan Uzun ve Türkiye’deki depremde hayatını kaybeden Şampiyon Meleklere rahmet diledi.

 

 

 

kaynak:https://kktcb.org/tr/cumhurbaskani-ersin-tatar-lefkosa-turk-maarif-kolejinin-tmk-rauf-raif-11953