Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC’de yaşayan İngilizlerle Karaman’da bir araya geldi

GÜNDEM

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC’de yaşayan İngilizlerle Karaman’da bir araya geldi
19.06.2024

 

“KKTC’de yaşayan İngilizler, ülkemize sosyal ve ekonomik katkı sağlayan toplumun çok önemli bir kesimidir”

 

 

 

facebook sharing buttontwitter sharing buttonlinkedin sharing buttonwhatsapp sharing buttonprint sharing button

Fotoğraflar

 

 

 

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, köy sakinlerinin daveti üzerine Kurban Bayramının üçüncü gününde KKTC’de yaşayan İngilizler ile Karaman’da bir araya geldi.

Konuşmasında, bir araya geldiği İngilizlere duymuş olduğu sevgiyi ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, yabancılarla ve Karaman köyü sakinleriyle bir arada olmaktan duyduğu mutluluğu da dile getirdi.

KKTC’de yaşayan İngilizlerin, ülkemize sosyal ve ekonomik açıdan katkı sağladığını belirten Cumhurbaşkanı Tatar, İngiltere’de yaşadığı ve Londra’daki Price Waterhouse Muhasebe firmasında çalıştığı yıllarını anımsayarak, o döneme ait anılarını anlattı.

Cumhurbaşkanı Tatar, ayrıca 140’tan fazla aileye ev sahipliği yapan tarihi Karaman köyünün güzel özelliklerinin korunması kapsamında da herkesle aynı hassasiyeti paylaştığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Tatar, 2007 yılında 100. yaş gününde Beşparmak Dağı’nın 760 metrelik zirvesinden yamaç paraşütü yaparak dünya rekorunu kıran ve KKTC’nin adını duyuran Elizabeth Forsyth’in merhum annesi Peggy McAlpine’i andı.

Cumhurbaşkanı Tatar, adalet arayışına devam eden ve insanlık dışı uygulanan izolasyonlara son vermek için çabalayan KKTC’ye ve Kıbrıs Türk davasına verdikleri destekten dolayı KKTC’de yaşayan İngilizlere teşekkürlerini sundu.

Cumhurbaşkanı Tatar, “Göçmen topluluğuna her zaman büyük önem verdim ve ihtiyaç duyulması durumda elinden gelenin en iyisini yapmaya hazırım” dedi.

Toplantıya katılan yabancıları temsilen konuşan Elizabeth Forsyth, Cumhurbaşkanı Tatar’a saygılarını sundu.

 

 

 

Elizabeth Forsyth konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Cumhurbaşkanı Tatar, Jesus College’den, Ekonomi diplomasını aldı, sonra Cambridge Üniversitesi’nden mezun oldu. Bu ülkeyi onun uzmanlığına sahip biri yönettiği için çok şanslıyız.”

Dosya Adı

kaynak:https://kktcb.org/tr/cumhurbaskani-ersin-tatar-kktcde-yasayan-ingilizlerle-karamanda-bir-araya-geldi-12456