Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kalavaç Kültür ve Sanat Festivaline katıldı

KÜLTÜR SANAT

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kalavaç Kültür ve Sanat Festivaline katıldı

.2024

 

“Kalavaçlılar kültürlerine sahip çıkarak nesilden nesile aktardı”

 

 

 

 

facebook sharing buttontwitter sharing buttonlinkedin sharing buttonwhatsapp sharing buttonprint sharing button

Fotoğraflar

 

 

 

 

 

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kalavaç Muhtarlığı ve Değirmenlik Akıncılar Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen Kalavaç Kültür ve Sanat Festivaline katıldı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, festivalde yaptığı konuşmada, Kalavaç eski muhtarı Ömer Meraklı’ya selamlarını iletti, yeni muhtar Halil Karasoy’a çalışmalarında başarılar diledi.

Cumhurbaşkanı Tatar, nesilden nesile yapılan çalışmalarla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin geleceğe emin adımlarla taşınacağını vurguladı.

Kalavaç’ta EOKA saldırılarına karşı direnen mücahit bir halkın evlatları ve torunları olarak bu topraklarda bağımsız, hür ve güven içinde festival düzenlendiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar; kültür, sanat, edebiyat, folklor ve geçmişten gelen haklarla Kıbrıs Türkü’nün yaşamını sürdürdüğünü ifade etti.

1571 yılından itibaren Türk toprağı olan Kalavaç’ta geleneklerin kuşaktan kuşağa aktarıldığını anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, köy halkını gösterdikleri bağlılıktan dolayı tebrik etti.

Kalavaçlıların büyük şehirlere ve yurtdışına gidip oralarda da başarılar elde ederek kültürlerine sahip çıktığını aktaran Cumhurbaşkanı Tatar, tüm Kalavaçlılara sevgilerini iletti

Kıbrıs Türkü’nün tek yürek olduğunu ve kalbinde KKTC’nin attığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs’ta bir antlaşma olacaksa 2 devletin işbirliğine dayalı olacağının altını çizdi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin garantörlüğü ve askeri varlığından vazgeçilmeyeceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, Gazze’de yaşanları ve dünyanın birçok yerinde çatışmaları gördükçe Kıbrıs meselesinde yaşanacak bir zaafiyetin, Kıbrıs Türkü’nü 1960’ların öncesine götüreceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Tatar, festivalin düzenlenmesinde emeği geçenleri ve katkı koyanları tebrik etti.

Dosya Adı

kaynak:https://kktcb.org/tr/cumhurbaskani-ersin-tatar-kalavac-kultur-ve-sanat-festivaline-katildi-12249