Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Gazimağusa Belediyesi veAnadolu Mahallesi Muhtarlığı işbirliği ile düzenlenen 7. Yöresel Anadolu Kültür Festivali’ne katıldı

KÜLTÜR SANAT

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Gazimağusa Belediyesi veAnadolu Mahallesi Muhtarlığı işbirliği ile düzenlenen 7. Yöresel Anadolu Kültür Festivali’ne katıldı

.2024

 

 

 

 

“Anadolu’dan gelenlerin örf, adet ve gelenekleri KKTC’nin zenginliğidir”
facebook sharing buttontwitter sharing buttonlinkedin sharing buttonwhatsapp sharing buttonprint sharing button

Fotoğraflar

 

 

 

 

 

 

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Mağusa’da Maraş Bölgesi’nde Anadolu kültürünü yaşatma etkinliğinde bulunmaktan duyduğu mutluğu ifade etti.

Anadolu’nun Kıbrıs Türkü için çok anlamlı olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, “Anadolu Türkiye’dir, Türkiye Anavatandır” dedi.

1963-1974 yılları arasında Mehmetçik’in adaya gelmesi ve Mücahitle buluşarak Kıbrıs Türkü’nün özgürlüğüne ve bağımsızlığına kavuşturması için beklediklerini anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, 1974 öncesinde çok sayıda masum sivil Kıbrıs Türkü’nün katledildiğini vurguladı.

20 Temmuz’da Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50’nci yılının kutlanacağına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, “Bağımsızlığımızı, özgürlüğümüzü, hürriyetimizi ve insanca yaşamayı bu tarihten sonra kazandık” dedi.

1974 yılından sonra Anadolu’dan ve Güney’den gelenlerle kültürler kaynaştığını anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, kültür ve sanatı geleceğe taşımanın halk olmanın gerekliliği olduğunu kaydetti.

Anadolu’dan gelenlerin örf, adet ve geleneklerinin KKTC’nin zenginliği olduğuna vurgu yapan Cumhurbaşkanı Tatar, “Azim ve inançla doğru yoldan yürümeye devam edelim” dedi.

Dünyanın Kıbrıs’ta iki ayrı devlet, iki ayrı halk ve iki ayrı demokrasi olduğunu bildiğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türkü’nün egemen eşitlik ve eşit uluslararası statüsünün teyidiyle yeni ve resmî müzakerelere başlanacağına dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı seçildikten sonra yürütülen iki devletin işbirliğine dayalı çözüm siyasetinin Türkiye Cumhuriyeti tarafından desteklendiğini aktaran Cumhurbaşkanı Tatar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin varılacak anlaşmanın parçası olacağını kaydetti.

Dosya Adı

kaynak:https://kktcb.org/tr/cumhurbaskani-ersin-tatar-gazimagusa-belediyesi-veanadolu-mahallesi-muhtarligi-isbirligi-ile-12407