Ceyhun Bayramov’un Avrupa Birliği Güney Kafkasya özel temsilcisi Toivo Klaar ile görüşmesine ilişkin basın açıklaması

KÜLTÜR SANAT

No:068/24, Ceyhun Bayramov’un Avrupa Birliği Güney Kafkasya özel temsilcisi Toivo Klaar ile görüşmesine ilişkin basın açıklaması

Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, 22 Şubat 2024 tarihinde Avrupa Birliği’nin Güney Kafkasya özel temsilcisi Toivo Klaar’ı kabul etti.

 

 

 

Toplantıda taraflar, Azerbaycan-Avrupa Birliği ilişkilerinin mevcut durumu, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki normalleşme süreci ve barış anlaşması taslağının umutlarını ele aldı.

 

Uzun bir istikrar döneminin ardından Bakan Ceyhun Bayramov, herhangi bir kışkırtıcı unsur olmaksızın keskin nişancı ateşi sonucu Azerbaycanlı bir askerin yaralanmasıyla sonuçlanan Ermeni provokasyonunun barış sürecini baltalamayı hedeflediğine dikkat çekti.

 

Barış anlaşması taslağıyla ilgili olarak ülkemizin bundan sonraki yorumlarının Ermeni tarafına iletildiği ve bu yönde müzakere sürecini başlatmakla ilgilendiğimiz dikkat çekti. Aynı zamanda Ermenistan Anayasası’nda, mevzuatta, uluslararası kuruluşlarda ve mahkemelerde ülkemizin toprak bütünlüğüne ve egemenliğine yönelik süregelen iddialara tekrar değinilmiş ve bu iddiaların kabul edilemez olduğu vurgulanmıştır.

 

Toplantıda taraflar, ikili ve bölgesel ortak çıkarlar konusunda da görüş alışverişinde bulundu.

 

Paylaş

BÜTÜN HABERLER

kaynak:https://mfa.gov.az/az/news/no06824