Bakan Ceyhun Bayramov’un Kuveyt-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Muhammad Haif Al-Muteiri başkanlığındaki heyetle görüşmesine ilişkin basın bilgisi

SİYASET

 

 

No: 030/24, Bakan Ceyhun Bayramov’un Kuveyt-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Muhammad Haif Al-Muteiri başkanlığındaki heyetle görüşmesine ilişkin basın bilgisi

 

 

 

23 Ocak 2024’te Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Kuveyt-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Muhammed Hayf El-Muteiri başkanlığındaki bir heyeti kabul etti.

 

 

 

Görüşmede Azerbaycan ile Kuveyt arasındaki ikili ve çok taraflı işbirliği konularının yanı sıra bölgedeki mevcut durum ele alındı.

 

 

 

Bakan Ceyhun Bayramov, iki ülkenin ekonomik, alternatif enerji, ticaret, tarım, balıkçılık, turizm, kültür, eğitim vb. alanlarda çok çeşitli işbirliğine sahip olduğunu söyledi. karşılıklı yarar sağlayan işbirliği gündeminin ve perspektiflerinin varlığını memnuniyetle kaydetti. Özellikle iki ülkenin Birleşmiş Milletler (BM), İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Bağlantısızlar Hareketi (NAM) dahil olmak üzere bölgesel ve uluslararası kuruluşlar çerçevesinde karşılıklı desteğinin önemi vurgulandı.

 

 

 

2024 yılına aynı zamanda Azerbaycan ile Kuveyt arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 30. yıldönümünün kutlanacağına dikkat çekildi. İki ülke parlamenterlerinin karşılıklı ziyaretlerini de içeren parlamento diplomasisinin ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin gelişmesinde olumlu rol oynadığı söylendi.

 

 

 

İlişkilerin gelişmesi için umutların zengin olduğu, siyasi istişare mekanizmasının ve Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuveyt Devleti Hükümeti arasında İşbirliği Ortak Komisyonunun etkin bir şekilde kullanılması için büyük önem taşıdığı vurgulandı. Bu yönde mevcut potansiyel var.

 

 

 

Çatışma sonrası dönemde işgalden kurtarılan topraklarda yürütülen restorasyon ve yeniden imar çalışmaları hakkında da karşı tarafa detaylı bilgi verilirken, Kuveyt tarafının da sürece katılımı için potansiyel fırsatların bulunduğu kaydedildi.

 

 

 

Toplantıda, karşılıklı çıkarları ilgilendiren diğer bölgesel konular hakkında da görüş alışverişinde bulunuldu.

 

Paylaş
BÜTÜN HABERLER

kaynak:https://mfa.gov.az/az/news/no03024