Bakan Ceyhun Bayramov’un İslam Gıda Güvenliği Teşkilatı Genel Müdürü Berek Eren ile görüşmesine ilişkin basın açıklaması

GÜNDEM

No: 208/24, Bakan Ceyhun Bayramov’un İslam Gıda Güvenliği Teşkilatı Genel Müdürü Berek Eren ile görüşmesine ilişkin basın açıklaması

 

 

 

Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, 4 Mayıs 2024 tarihinde Banjul Zirvesi’ne katılımı çerçevesinde İslam Gıda Güvenliği Teşkilatı (IOFS) Genel Müdürü Berek Eren ile bir araya geldi. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT).

 

Görüşmede Azerbaycan ile IOFS arasındaki işbirliği olanakları, ülkemizin uluslararası yardım programları ele alındı.

 

Bakan Ceyhun Bayramov, ülkemizin İslam İşbirliği Teşkilatı bünyesinde çeşitli alanlarda uzmanlaşmış kuruluşlarla iş birliğini geliştirmekle ilgilendiğine dikkat çekti.

 

 

 

Donör ülke olarak Azerbaycan’ın uluslararası yardım faaliyetleri hakkında karşı tarafa detaylı bilgi veren Bakan Ceyhun Bayramov, gıda güvenliği gibi önemli bir konuda karşılıklı yarar sağlayan işbirliğinin önemine dikkat çekti.

 

BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (COP29) Taraflar Konferansı’nın bu yıl 29. oturumuna ülkemizin ev sahipliği yapması ışığında, gıda güvenliği alanının iklim değişikliği ile bağlantısı dikkate alınarak, COP29 çerçevesinde işbirliği fırsatlarının değerlendirilmesi faydalı olabilir.

 

Genel Müdür Berek Eren ise Azerbaycan’a İİT çerçevesindeki aktif faaliyetleri ve katkılarından dolayı teşekkür ederek, IOFS’nin misyon ve programlarından bahsetti.

 

 

 

Toplantıda karşılıklı ilgi duyulan diğer konularda da görüş alışverişinde bulunuldu.

 

Paylaş

BÜTÜN HABERLER

kaynak:https://mfa.gov.az/az/news/no20824