Azerbaycan Cumhuriyeti ile Avrupa Birliği Arasında Ortak Vize Kolaylaştırma Komitesi’nin 7. Toplantısına ilişkin basın duyurusu

GÜNDEM

 

 

 

 

No:676/23, Azerbaycan Cumhuriyeti ile Avrupa Birliği Arasında Ortak Vize Kolaylaştırma Komitesi’nin 7. Toplantısına ilişkin basın duyurusu

 

 

23 Kasım’da Azerbaycan Cumhuriyeti ile Avrupa Birliği arasındaki Ortak Vize Kolaylaştırma Komitesi’nin 7. toplantısı Bakü’de gerçekleştirildi.

 

 

 

Toplantıya Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ve diğer devlet kurumlarından yetkililerin yanı sıra Avrupa Birliği Göç ve İçişleri Genel Müdürlüğü temsilcileri, Avrupa Birliği Temsilciliği çalışanları katıldı. Azerbaycan Cumhuriyeti’nin ve Avrupa Birliği üyesi ülkelerin ülkemizde akredite diplomatik misyonlarının konsolosları.

 

 

 

Taraflar, 29 Kasım 2013 tarihinde imzalanan “Azerbaycan Cumhuriyeti ile Avrupa Birliği arasında vize işlemlerinin basitleştirilmesine ilişkin” Anlaşmanın hükümlerinden kaynaklanan basitleştirmelerin uygulama mekanizmaları ve genişleme umutları hakkında yapıcı ve ayrıntılı görüşmelerde bulundu. Avrupa Birliği ile ülkemiz arasında bu alanda yararlı işbirliğinin sağlanması.

 

 

 

15 Kasım 2022 ve 2023 tarihine kadar olan istatistiki göstergelere bakıldığında, Azerbaycan Cumhuriyeti vatandaşları ile Avrupa Birliği vatandaşları arasındaki karşılıklı ziyaretlerin sayısında önemli bir artış olduğu vurgulandı.

 

 

Toplantıda, Azerbaycan Cumhuriyeti vatandaşlarının Avrupa Birliği üyesi devletlerin Azerbaycan Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren diplomatik misyonlarına vize başvurularında karşılaştıkları zorluklar karşı tarafın dikkatine ve bunların çözüm mekanizmalarına aktarıldı. eleme takas edildi.

 

Paylaş

BÜTÜN HABERLER

kaynak:https://mfa.gov.az/az/news/no67623